Zdrowo od małego!

Już w przedszkolu panie uczą dzieci dbania o higienę – mycia rączek po powrocie z podwórka, przed jedzeniem a także po korzystaniu z toalety, mycia zębów co najmniej dwa razy dziennie i tym podobne. Uczą, że jedzenie owoców i warzyw jest zdrowe, a słodyczy i fast foodów nie. Dzieci od małego zatem mają wpajane, co jest dobre dla ich zdrowia, a co nie. Mimo wszystko jednak dopadają je choroby – najczęściej sezonowe przeziębienia, grypy czy anginy. Maluch może poczuć się zawiedziony – robi przecież wszystko tak, jak opiekunki z przedszkola i szkoły, a także rodzice mówią, a jednak coś je boli. Dla dziecka każda choroba (nawet zwykłe, niegroźne przeziębienie) jest stresująca – nagle nie ma siły, boli je głowa, gardło czy mięśnie, w dodatku nie ma na nic ochoty. Jak przynieść mu ulgę w tym trudnym dla niego czasie? Najważniejszą osobą dla malca w tym okresie (poza rodzicami) jest lekarz, do którego przychodzimy z nim w związku z dolegliwościami – a więc pediatra Gdańsk i wiele innych dużych miast posiada bardzo rozbudowaną sieć przychodni i wielu lekarzy, spośród których trzeba wybrać tego, który dla naszej pociechy będzie najodpowiedniejszy.

 

Pierwszy kontakt z lekarzem jest najważniejszy!

 

Pierwsze spotkanie zarówno Twoje, jak i Twojej pociechy z lekarzem jest znaczące – negatywny odbiór zarówno z Twojej, jak i dziecka strony, powinien być sygnałem ostrzegawczym do tego, by nie podejmować z nim współpracy. Dzieci bardzo łatwo się zrażają do miejsc, przedmiotów i czynności – tak więc od tego, jak wyglądać będzie pierwszy kontakt malca z lekarzem, zależeć może jego nastawienie do lekarzy przez całe nawet życie! Nie chcąc więc zafundować mu traumy na całe życie, zasięgnij opinii innych rodziców na temat konkretnego lekarza (na przykład wyszukując w wyszukiwarce hasła „Pediatra Gdańsk – kogo polecacie?”. W ten sposób masz okazję poznać zdanie na temat różnych lekarzy, co ułatwi Ci ostateczny wybór (pojawią się bowiem na pewno nazwiska, których do tej pory nie znałeś).

 

 

Pierwsze koty za płoty!

 

Przed pierwsza wizytą u nowego lekarza zawsze postaraj się przygotować dziecko na to, co może go spotkać: odsuwanie języka drewnianą szpatułką, by zobaczyć gardło, zastrzyki, zimny stetoskop i inne badania. Nie wmawiaj nigdy maluchowi, że na pewno nic nie będzie bolało, ani nie będzie nieprzyjemnie – dziecko poczuje się oszukane jeśli będzie inaczej i po którymś razie przestanie Ci ufać. Lepiej porozmawiaj z nim wcześniej i powiedz, że to wszystko jest potrzebne, by był zdrowy. Najważniejszym lekarzem dla dziecka jest właśnie pediatra – Gdańsk i inne duże miasta oferują wiele możliwości. Sprawdź je dokładnie, nim podejmiesz decyzję!