Zawał serca

Zawał serca jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości naszych czasów. Wszystko to za sprawą nieustannego stresu, na jaki jesteśmy codziennie narażeni oraz szkodliwych nawyków, którym ulega wielu z nas. Do zawału serca dochodzi, gdy w skutek choroby lub nagłego zdenerwowania zwężają się naczynia doprowadzające do serca krew. Gdy nie dociera ona do tego organu, mamy zawał. Jego przebieg może być niezwykle niebezpieczny dla naszego życia, dlatego w sytuacji takiej najważniejszy jest czas. Im szybciej uzyskamy odpowiednią pomoc, tym większa szansa na to, że wyjdziemy z tego problemu bez szwanku. Powrót do zdrowia po takim zdarzeniu może być bardzo uciążliwy i wymagać mnóstwa czasu, dlatego niezwykle ważną kwestią jest profilaktyka zawału serca. Jeśli podejmiemy odpowiednie działania i utrzymamy zdrowy tryb życia, znacznie ograniczymy ryzyko wystąpienia zawału.

Profilaktyka zawału serca

Bardzo ważne jest, by w codziennym życiu stosować się do pewnych zaleceń i zasad, które pozwolą nam uniknąć zawału serca. Chodzi tu o zmianę szkodliwych nawyków oraz stosowanie się do określonych reguł. Profilaktyka zawału serca może być zarówno pierwotna, jak i wtóra. Ma więc na celu zapobieganie powstania zawałów lub ograniczenie wystąpienie kolejnego, jeśli pacjent już go przeszedł. Obejmuje ona przede wszystkim zmiany polegające na modyfikacji nawyków żywieniowych, zwiększeniu lub wprowadzeniu aktywności fizycznej, zmniejszeniu masy ciała i zaprzestaniu palenia tytoniu. W przypadku profilaktyki wtórnej często konieczne jest także przyjmowanie odpowiednich leków.

Przyczyny i objawy zawału serca

Do przyczyn zawału serca zalicza się przede wszystkim palenie tytoniu, wysoki poziom stresu, złe nawyki żywieniowe, otyłość, wysoki poziom cholesterolu oraz nadciśnienie. Objawami, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest przede wszystkim ból w klatce piersiowej, duszności, nudności, obfite pocenie, bóle brzucha. Gdy zacznie się dziać coś złego, powinniśmy jak najszybciej wezwać pomoc! Profilaktyka zawału serca jest niezwykle ważna i każdy z nas powinien przede wszystkim stosować się do jej zasad, aby uniknąć problemów.